A MAGYAR NYELVVÁLTOZATOK GEOLINGVISZTIKAI KUTATÁSA (A regionális nyelvi örökség gyűjtése, informatizálása és korpusznyelvészeti integrálása) című, 5/056/2004. számú NKFP-projektünk az ELTE Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai, Dialektológiai Tanszékének és a MTA Nyelvtudományi Intézetének Nyelvművelő Osztálya konzorciumában valósult meg 2004 novembere és 2007 októbere között. A projektvezető Kiss Jenő (ELTE) volt.

A projekt szakmai beszámolói:

1. beszámoló a 2004 decembere és 2005 októbere közötti időszakról.

2. beszámoló a 2005 novembere és 2006 májusa közötti időszakról.

3. beszámoló a 2006 júniusa és 2006 decembere közötti időszakról.

4. beszámoló a 2007 januárja és 2007 októbere közötti időszakról.

Zárójelentés a projektben elvégzett feladatokról.

A projekt négy nagyobb részfeladatból állt:

1. Hagyományos dialektológiai atlaszok informatizált változatának létrehozása (A feladat felelőse Juhász Dezső)

Ebben a részfeladatban A magyar nyelvjárások atlasza 4–6. kötetének, A romániai magyar nyelvjárások atlasza 5–8. kötetének és A moldvai csángó nyelvjárás atlasza (MCsNyA.) 3. kötetének informatizálára, valamint a MCsNyA. 1-2. kötetének és a Székely Nyelvföldrajzi Szótár informatizált változatának ellenőrzésére vállalkoztunk.

2. Diakrón moldvai multimédiás nyelvatlasz (A feladat felelőse Kiss Jenő)

A feladat megvalósításának előfeltétele volt a MCsNyA. már megjelent két kötetének, valamint eddig lappangó harmadik kötetének az informatizálása. A kutatás során a korábbi moldvai atlasz címszóanyagát felhasználva 250 kérdésből álló kérdőívvel kerestük fel azokat a moldvai településeket, amelyeken a magyarul beszélő lakosság számaránya meghaladja a helyi katolikus népesség 20 százalékát. A kérdőívben a nyelvi kérdéseket az adatközlők szociológiai, szociolingvisztikai adataira vonatkozó kérdések egészítik ki.

3. A magyar nyelvjárások atlasza (MNyA.) munkálatai során készített hangfelvételek feldolgozása (A feladat felelőse Posgay Ildikó)

A MNyA. ellenőrző gyűjtései során, az 1960-as évek első felében készített hangfelvételek feldolgozását két részfeladatra osztva végeztük. Ezek egyrészt a szövegfelvételek digitalizálását, archiválását és dokumentálását jelentik, másrészt az MNyA. ellenőrző gyűjtése során felvett kérdőíves adatok beillesztését az atlasz informatizált változatába, valamint összesen három szövegfelvétel-válogatás CD-n való megjelentetését.

4. Háromszék megye történeti névtani anyagának informatizálása (A feladat felelőse Hajdú Mihály)

A Szabó T. Attila által gyűjtött történeti névtani anyagok kiadása eddig csak hagyományos módon történt – a feladat során ebből az anyagból egy vármegyének, Háromszéknek az anyagát informatizáltuk és tettük hozzáférhetővé a számítógépes feldolgozás számára.