Atlasz-informatizálás

Egyik legfontosabb feladatunknak tekintjük a már elkészült nyelvjárási adattárak informatizálását, korszerű számítógépes feldolgozását.

A papíratlaszok adatainak informatizálását elsőként Balogh Lajos vetette fel a kilencvenes évek elején. Munkatársával, Kiss Gáborral kidolgoztak egy eljárást, amely lehetővé tette A magyar nyelvjárások atlasza mintegy 430 térképlapjának számítógépes rögzítését.

A Geolingvisztikai Műhelyben informatizált adattárak létrehozásához a Vékás Domokos által kialakított Bihalbocs nevű szoftvert alkalmazzuk. Ez a technológia a kidolgozott analitikus kódrendszer és a hozzá tartozó – a magyar egyezményes hangjelölési rendszer alap- és mellékjeleit tartalmazó – betűkészlet révén a lehető leghatékonyabban támogatja az adatok informatizálását. Az így létrehozott nyelvjárási adattárak hatékonyan kezelhetők, és minden felhasználói, kutatói igényt kielégítenek.

A megfelelően kódolt és adattárakba rendezett nyelvi adatok integrálhatók, térképezhetők, megadott szempontok szerint elemezhetők, a kutatói felhasználás lehetőségei kiszélesednek. Az elemző munkát nagyban megkönnyíti, hogy a korábban igen időigényes feladatok (pl. egyes hangok elterjedségének, használati gyakoriságának területi alapú vizsgálata) pillanatok alatt automatikusan elvégeztethetőkké válnak.

Az alkalmazott adatrögzítési, adatkezelési eljárásokról lásd bővebben a "Rólunk" rovatban elérhető előadásokat és tanulmányokat.


Eddig a következő adattárak informatizálását végeztük el:

  • A magyar nyelvjárások atlasza (MNyA.) [Balogh Lajos, Vékás Domokos, Bodó Csanád irányításával, ELTE, MTA Nyelvtudományi Intézet]
  • A romániai magyar nyelvjárások atlasza V–VIII. kötet és további 300 térképlap (RMNyA.) [Vargha Fruzsina Sára, Schulz Judit, Kocsis Zsuzsanna, ELTE]
  • Székely Nyelvföldrajzi Szótár (SzNySz.) [Vékás Domokos irányításával, ELTE]
  • A csángó nyelvjárás atlasza I-III. kötet (MCsNyA.) [Vékás Domokos, Eris Elvira, Bodó Csanád, ELTE, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetemmel együttműködésben]
  • Szilágysági nyelvatlasz 200 térképlap (SzilA.) [Hegedűs Andrea, Vargha Fruzsina Sára]
  • Somogy–zalai nyelvatalsz (S–ZA.) [Vargha Fruzsina Sára, Cs. Nagy Lajos irányításával a PPKE hallgatói]
  • Hétfalu nyelvjárási atlasza (HétfA.) (részben)
  • Medvesalja nyelvjárási atlasza (MedvA.) [az OTKA támogatásával, Cs. Nagy Lajossal együttműködésben]
  • Szamosháti nyelvatlasz (SzamA.) (részben) [Gál Noémi, Hochbauer Mária, Kolozsvár]
  • Szerémségi nyelvatlasz (Penavin Olga: A szerémségi magyar szigetek nyelve; SzerA.) [Gion Katalin, ELTE]