DIAKRÓN MOLDVAI NYELVATLASZ

Az atlasz az első olyan geolingvisztikai vállalkozás, amely követéses vizsgálatként két eltérő időpontban – 50 év különbséggel – felvett nyelvi adatok összehasonlítására nyelvföldrajzi keretben nyújt lehetőséget.

A feladat megvalósításának előfeltétele volt A moldvai csángó nyelvjárás atlasza már megjelent két kötetének, valamint eddig lappangó harmadik kötetének az informatizálása (az atlasz teljes anyagát a Jelenségtérképek... c. CD-kiadványunk adja közre). A kutatás során a korábbi moldvai atlasz címszóanyagát felhasználva 250 kérdésből álló hangtani és alaktani-mondattani jelenségeket vizsgáló kérdőívvel kerestük fel azokat a moldvai településeket, amelyeken a magyarul beszélő lakosság számaránya meghaladja a helyi katolikus népesség 20 százalékát. A kérdőívben a nyelvi kérdések mellett az adatközlők szociológiai, szociolingvisztikai adataira vonatkozó kérdések is helyet kaptak. A kutatás kérdőívének nyelvi része a kérdések sorrendjében ide kattintva érhető el, a kérdések betűrendbe állítva itt tekinthetők meg.

A feladat megvalósítása 2004-ben kezdődött meg és 2007-ig tartott. A kutatás vezetője Bodó Csanád volt, a kutatási koncepció kialakításában közreműködött Heltai János Imre és Eris Elvira. A terepmunka nagy részét a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem hallgatói végezték a Kriza János Néprajzi Társaság szervezésében Pozsony Ferenc irányításával.